Şehzade Mustafa Ölümü

Şehzade Mustafa ölümü

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi nedir?

Şehzade Mustafa Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğullarından Şehzade Mustafa’nın öldürülmesine dair kesin olan bilgi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından verilen emirle boğdurtularak öldürülmesidir.Fakat ölüm nedenine dair iki tane görüş mevcuttur.
Birinci görüşe göre;
Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük oğlu olan ve tahtın varisi olarak kendisini gören Şehzade Mustafa’nın, babasından sonra tahta geçeceğine inandığı için ona göre hazırlıklar yaptığını ve babasının saltanatı devam etmesine rağmen, Mustafa’nın etrafına,tahta geçtiğinde dedesi Yavuz Sultan Selim gibi davranacağını ve yazışmalarında kesin tahta çıkacakmış gibi bazı cümleler kullanması üzerine , bu bilgiler Kanuni Sultan Süleyman’a iletiliyor.

Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman da,Şehzade Mustafanın tahtına göz diktiğine kanaat getiriyor. Kanuni Sultan Süleyman,babası Yavuz Sultan Selim’in,dedesi 2.Bayezid’e uyguladığı ve tahtan inmesine kadar götürecek baskıyı bildiği için ve kendisinin de aynı muameleye maruz kalmak istemediği için ,Nahçivan Seferi sırasında emir vererek Şehzade Mustafa’yı boğdurtuyor.Şehzade Mustafa ölümü için ikinci görüş ise aşağıdaki gibidir.
İkinci görüşe göre ise;
Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan,kendisinden olmayan,Kanuni Sultan Süleymanın diğer bir eşi Mahidevran Sultan’dan olan Şehdaze Mustafanın tahta geçmesini engellemek ve kendi oğullarından birinin tahta geçmesini sağlamak için Sadrazam Rüstem Paşa (aynı zamanda Hürrem Sultan’nin damadı) ile beraber yaptığı entrikalar sonucunda Kanuni’yi kandırarak Şehzade  Mustafanın ölümüne sebep olduğuna dairdir.

Nitekim Şehzade Mustafanın Öldürülmesi üzerine Hurrem Sultanın oğullarırından Bayezid ve Selim tahtın varisleri olarak kalmışlardır.Daha sonra bunlar da taht mücadelesine girişmiş ve babasının da desteğini alan Selim,Kanuni’den sonraki Osmanlı Padişahı olmuştur.

Şehzade Mustafa nerede öldürüldü?

Kanuni Sultan Süleymanın Nahçivan seferi sırasında,Konya Ereğlisinde konakladığı sırada,babasının elini öpmek için padişah Çadırına(Otağ-ı Hümayun) giridiği sırada dilsiz cellatlar tarafından boğdurularak öldürülmüştür.

Şehzade Mustafa’nın Mezarı nerede?

Şehzade Mustafa’nın mezarı,Bursa Muradiye Külliyesi’nin içinde bulunmaktadır.

Summary
şehzade mustafa ölümü
Article Name
şehzade mustafa ölümü
Description
şehzade mustafa ölümü,şehzade mustafa kimdir
Author
Publisher Name
egitimbaz.com

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir