KPSS Nasıl Kazanılır? Ezber Bozan Yöntemler!

Kpss nasıl kazanılır? Ezber Bozan Yöntemler!


Kpss nasıl kazanılırKpss Nasıl Kazanılır?

Kamu kurumlarında çalışacak personeli belirlemek için,ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen KPSS‘yi (Kamu Personeli Seçme Sınavı) kazanmak için,kazanabilmeniz için,farklı bir açıdan bakarak,ezber bozan bazı yöntemler paylaşacağım.

Her yıl 2 milyon’un üzerinde adayın sınava girdiği bir ortamda,KPSS’yi kazanabilmenin ne kadar zor olduğunu tahmin ediyorsunuzdur herhalde. KPSS’yi kazanmak zordur,fakat kesinlikle imkansız  değildir.

KPSS’yi kazanmaktaki kasıt/maksat, yüksek puan alıp bir işe,bir göreve yerleşmektir. Eğer aşağıda vereceğim yöntemlere uygun olarak çalışırsanız,rahatlıkla sınavı kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

KPSS’ye Nasıl Hazırlanmalı? KPSS’ye Nasıl Çalışılmalı?

KPSS’ye girecek hemen hemen her adayın kafasında soru işareti olarak yer alan,KPSS nasıl kazanılır,KPSS’ye nasıl çalışılır veya KPSS’ye nasıl hazırlanmalı? şeklindeki tüm soruların cevabının ne olduğunu aşağıdaki yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda kesin olarak öğreneceksiniz.Şimdi Kpss nasıl kazanılır makalemizi adım adım okumaya başlayalım;

1-İstemek ve İnanmak

Her iş’te olduğu gibi,KPSS sınavını kazanmanın da ilk adımı,içinizde güçlü bir başarma isteğinin,hevesinin olmasının gerekliliğidir.Bir insan bir işi başarmak istiyorsa,belirlediği hedefe ulaşmak istiyorsa ve o yolda karşısına çıkacak tüm engellere,sıkıntılara,zorluklara rağmen pes etmeyip,yorulmayıp devam etmek istiyorsa,inanın bana bunun ilk adımı,gerçek anlamda kişinin o işi isteyip istemediğine ve başaracağına inanıp inanmadığına bağlıdır.Eğer KPSS sınavını gerçek anlamda kazanmak istiyorsanız ve başaracağınıza da inanıyorsanız ikinci adıma geçebilirsiniz,eğer bunlar sizde yoksa öbür adımları okumanıza bile gerek yok!

Bir insan isteksiz ve öz güvensiz başladığı hiç bir işi başaramaz.Bunu sakın unutmayın!

2-Kpss’ye Kontrollü Çalışmak

KPSS sınavını kazanmanın ikinci adımı ise “Çalışmak”tır. İyi güzel de,çalışmak olduğunu hepimiz biliyoruz zaten. KPSS’ye nasıl çalışılır,KPSS’ye nasıl çalışılmalı,KPSS’ye çalışmanın yöntemleri nedir? ve nihayetinde Kpss nasıl kazanılır? onu öğrenmek istiyoruz dediğinizi duyar gibiyim.Gerçekten de bazen bir konu hakkında araştırma yaparsın,onlarca yazı okursun ama bir türlü istediğin cevabı alamazsın,neden? Çünkü yazıyı yazan, ya herkesin bildiği konu başlıklarını vererek geçiştirmiştir ya da sakız gibi uzattıkça uzatmıştır,laf kalabalığı yaparak anlatmaya çalışmıştır,İnsanı,okuduğuna okuyacağına bin pişman etmiştir.

Bunların farkında olan biri olarak,aynı şeyleri size de yaşatmayacağım,emin olabilirsiniz.Şimdi KPSS’ye nasıl çalışılmalı onu açıklıyorum;

Bilenler hatırlayacaktır belki,bir ara bir reklam vardı,lastik reklamıydı sanırım,şöyle bir mottosu/sloganı vardı:“Kontrolsüz güç,güç değildir” diye.

Ben de diyorum ki “Kontrolsüz çalışmak, çalışmak değildir”.Herşey bir plan proje çerçevesinde olmalı,Plan-Proje derken sakın gözünüz korkmasın,bizler genelde bir şeye resmiyet,bürokrasi kazandırıldığı veya teknik yaklaşıldığı zaman hemen sıkılırız.Bu dediğim onlardan değil,benim belirtmek istediğim;istikrarlı,düzenli bir çalışma planı olsun yeter.Yani bir gün sabahtan akşama kadar çalıştınız,öbür gün hiç çalışmadınız,o günü boş geçirdiniz bu yanlış.Mesela,KPSS sınavına girecek olan herkesin sorumlu olduğu Genel Kültür ve Genel Yetenek derslerini örnek vererek açıklayayım;Türkçe,Matematik,Tarih,Coğrafya ve Vatandaşlık Bilgisi derslerinden oluşan bu beş derse çalışırken önce konuya,konunun bize vermek istediğini anlayıncaya kadar okuyoruz/çalışıyoruz.Konuyu anlamadan sakın geçmeyin.Daha sonrası ve en önemlisi,konuyu bitirdikten sonra,o konu ile alakalı mutlaka ama mutlaka 15-20 sorudan oluşan bir test çözünüz.Her konudan sonra mutlaka bunu yapın.Bu sorular sözel de olsa sayısal da olsa mutlaka çözümlü sorular olsun.Bu şekilde konuyu mutlak bir şekilde pekiştireceksiniz.Bundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca diyelim ki Tarih dersi 20 konudan oluşsun.Bunu beşe bölünüz.Yani 20/5=4. O zaman her 4 konudan sonra,o dört konuyu kapsayan 40-50 sorudan oluşan bir test çözünüz.Bunu 3’e veya 5’e bölerek de yapabilirsiniz fakat 20 konulu bir ders için en ideali her 4 konudan sonra test çözmektir.Bu hafızanızı,bilgilerinizi her zaman diri ve taze tutacaktır.

Tabii bütün konuları sakin ve rahat bir kafayla çalışabilmeniz için,sınavdan en az 6-7 ay önce çalışmaya başlamanız lazım.Bu 6-7 ayın yaklaşık 5 ayını konulara ayıracaksınız,kalan son 1,5-2 aylık süreyi de sadece test çözerek,deneme sınavlarına katılarak geçireceksiniz.Bu dediğim süre sadece Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına girecek adaylar içindir,Alan Sınavı’na da girecek adaylar,Alan derslerinden de sorumlu olacağı için,bu süreye 3-4 ay daha eklemeleri lazım.

3-Bilinçli Kpss Testleri Çözmek

Bir sınavı kazanmanın %70’i test çözmek olduğunu bilmenizi isterim.Konuya dair bilginiz olacak,fakat pratik yapmazsanız,bol bol soru çözmezseniz inanın bana,konuyu istediğiniz kadar çalışın başarılı olamazsınız.

Özellikle sözel dersler çok çabuk unutulur.Örneğin,Mercidabık Savaşını,Dandanakan Savaşını,2.Kosava Savaşı’nı veya İbn-i Sinayı,Katib Çelebiyi “Cihannüma”yı yada Bakır nerden çıkartılır,Üzüm nerde yetiştirilir bilen,hatırlayan var mı? Oysa yıllarca okullarda gördük değil mi! Keza Matematik de öyle,Rasyonel sayılar,Okek,Obeb,Yaş Problemleri,Havuz ve Faiz Problemleri,özellikle son yıllarda eklenen sözel ve sayısal mantık soruları,bütün bunları kolay çözebilmeniz ve sınavda,Hipnoz olmuş gibi,soru kitapçığının başında donmuş bir şekilde,siz sorulara soruların da size bakmaması için bol bol test çözünüz.

Test çözerken de bilinçli olarak test çözün.Yani kaliteli sorular çözmeye çalışın.Bazı kitapların 30 sorusu,diğer kitapların 100 sorusuna eşdeğerdir.Kalitesiz sorular çözerek boşuna zamanınızı harcamayın.Onun için kitap ve soru bankaları’nın tam araştırmasını yaptıktan sonra alın.Tekrar ediyorum bol bol test çözün ama bilinçli Kpss testleri çözün-(Tıklayınız).Bu çok önemli unutmayın!

Ayrıca KPSS’ye yönelik eğitim veren Dershanelerin/Kursların her hafta düzenledikleri Türkiye Geneli sınavları var,çok ufak bir ücret karşılığında her hafta bu Dershanelerin/Kursların düzenlediği sınavlara katılın,eksik yanlarınız varsa,ki mutlaka ufak da olsa olacaktır,bu sayede görmüş olup düzeltirsiniz.Hem de sınav deneyimini kazanıp,sınav heyecanını yenersiniz.

4-Kpss’de Zaman’ı İyi Ayarlamak

KPSS sınavını kazanmanın diğer bir faktörü ise sınavda zamanı iyi ayarlamaktır.KPSS’ye giren adayların en çok dert yandığı ve yanıtını aradığı sorular;KPSS’de süre yetmiyor,KPSS’de süre problemi yaşıyorum,KPSS’de süre sorunu yaşıyorum? KPSS’de zamanı nasıl kullanmalıyız? ve KPSS’de zamanı nasıl verimli kullanmalıyız? şeklindedir.

İnanın bana,sınava giren çoğu aday,sınava iyi hazırlanmalarına rağmen,sırf  zamanı iyi ayarlayamadıklarından dolayı sınavı kazanamıyorlar.

Daha önce zaman sıkıntısı fazla olmuyordu ama son yıllarda KPSS sınavına giren aday sayısındaki artış ve alınacak personel sayısının darlığı yüzünden ÖSYM daha az kişinin kazanabilmesi adına,sınav sorularını daha zor sormaya başladı,haliyle zor soruların çözümü de fazla zaman alıyor.

KPSS Sınavı,Genel Kültür ve Genel Yetenek olmak üzere iki bölümden oluşur.Genel Yetenek;Matematik’ten 30 soru,Türkçe’den 30 soru ve Genel Kültür;Tarih’ten 27 soru,Coğrafya’dan 18 soru ve Vatandaşlık Bilgisi’nden 15 soru olmak üzere toplam 120 sorudan oluşuyor.

Sınav için verilen süre ise 120 dakika.Yani her soruya 1 dakika düşmektedir.Fakat siz tabi ki öyle ayarlamayacaksınız. Zira,Matematik sorularının çözümü en az 1,5-2 dakika sürmektedir.

Türkçe’ye ise daha önce her soruya 1 dakika yetiyordu.Ama son yıllarda paragraf sorularının neredeyse bir sayfaya sığacak kadar uzun sorulması ve yine son yıllarda Türkçe’ye eklenen mantık  sorularının,akla,mantığı sığmayacak kadar zor sorulması yüzünden artık 1 dakikalık süre yetmiyor.

Peki,Kpss Sınavında Zaman Nasıl Ayarlanır? KPSS’de zamanı nasıl kullanmalıyız?

Matematik soruları için 45 dakika,Türkçe soruları için 35 dakika,Tarih,Coğrafya ve Vatandaşlık Bilgisi için toplam 40 dakika ayırmanızı tavsiye edebilirim.

Tabii en iyi zaman ayarlamasını kendiniz yapacaksınız.

Nasıl mı? Yukarıda da bahsettiğim Dershanelerin/Kursların sınavlarına katılıp zamanınızı ayarlayabileceksiniz.

Mesela bir hafta matematik için bir süre belirleyin,Türkçe için bir süre ve diğerleri için bir süre belirleyin.

Baktınız olmadı bir sonraki hafta veya başka bir Dershanenin/Kursun sınavında zamanı başka şekilde ayarlayın.

Bu şekilde 4-5 sınav sonunda zamanı tam olarak ayarlayabileceksiniz.

Sonuç Olarak;

Bu bilgiler ışığında hazırlanan adayların,bir aksilik olmazsa büyük ihtimalle KPSS Sınavını kazanacaklarını ve bir işe bir göreve yerleşeceklerine inanıyorum.

Son olarak Mevlana ve Albert Einstein’in sözleriyle bitirelim…

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.       Mevlana

Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir. Albert Einstein

Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.       Albert Einstein

Herkese Başarılar Diliyorum.

KPSS’ye nasıl çalışılır – Kpss nasıl kazanılır

makalemizi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak destek olabilirsiniz…

17 comments

 1. Ço faydalı ve motive edici bir yazı. Kaynak tavsiyesini buradan yapmayacağınızı düşünerek mailden bu konu hakkında konuşabilir miyiz? 2017 KPSS için bana yol gösterici olan bu yazıyı kaynak tavsiyeleri ile taçlandırmak istiyorum. 🙂

  1. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim..
   Kaynak tavsiyesi ise burada vermemde bir mahsur yok.
   Tarih:
   Ramazan Yetgin videoları
   kitap olarak Tarihin Pusulası
   Coğrafya:
   Evveliyat KPSS Coğrafya kitabı
   Video olarak da Sevtap Ak videoları
   Vatandaşlık :
   Vatandaşlık Bilgisi’nden İhtiyaç Yayınları Prizma adlı kitabını tavsiye edebilirim..
   Video olarak Cansel erkal eğitim tv
   Türkçe :
   Sadece soru bankası tavsiye edebilirim
   Pegem Akademi’nin çözümlü soru bankası
   Matematik:
   Murat yayınları KPSS Soru Bankası ve
   Video olarak da Güven Göllüoğlu videoları mükemmel anlatıyor.

 2. Öncelikle faydalı ve detaylı yazınızdan dolayı teşekkür ederim. Gerçekten de içten gelen bir başarma isteğinin önünde hiçbirşey duramaz.

 3. Bu aciklamalar icin teşekkür ederim 🙏 Kpss ye onlisans dan girecegim ve bana matematik ve tarih konu anlatimi kitabi onerirmisiniz. Matematigim iyi degil 8 10 net yapıyorm ondan gelistirmem lazim onerirseniz teşekkür ederm 🙏

 4. Selamün aleyküm. Belki biraz erken gibi fakat bu yıl inşaallah yüksek ihtimal Türk dili ve edebiyatı bölümüne yerlesecegim . Ne kadar sirlamamjn İstanbul’daki çok iyi üniversitelere yettiğini bilsemde ve bilsekte bunun devlet kurumları için bir anlam ifade etmediğini biliyorum. Okuyacağım bölüm liselerde temel ders olsada ataması zor bir bölüm . Ve ben öğretmen olmayı hep bir ideal kabul ettim kendime . KPSS kazanmak için geçilmek istemiyorum. En erken ne zaman başlamalı? Üniversite kaçıncı sınıf mesela?

 5. hocam iyi günler size bi sorum olacak; ben liseyi dışardan bitirdim yani açık lise okudum onun için dersler hakkında fazla bir bilgim yok kpss ye girmek istiyorum nasıl bi çalışma yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 6. Hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler ben din kültürü öğretmeni olmak istiyorum inşallah bununicin vede eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisi testi için ne önerirsiniz tavsiyelerinizi bekliyorum

 7. Hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler ben din kültürü öğretmeni olmak istiyorum inşallah bununicin vede eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisi testi için ne önerirsiniz tavsiyelerinizi bekliyorum kaynak olarak da

 8. Hocam merhaba öncelikle bu güzel paylasiminiz için çok teşekkürler
  Ben daha önce ygs sinavina girdim ve gerçekten çok çalıştım deneme puanlarim 400 bulurken sınavda 298 puan aldım ve herhangi sıradan bi universiteye yerleştim benden çok daha az çalışan arkadaslarim çok guzel yerlere yerleştiler şimdi yine kpss calisiyirm ygs yıllarım aklıma geliyor ya başaramazsam diye bi korku var içinde nasıl üstesinden gelebirm bana yardmci olur musnz

 9. Merhaba yaziniz icin tesekkurler peki egitim ve alana girenler icin ilk sinava kadar sizce alana calismalimi yoksa gk gy egitim bittikten sonrami direk onami yogunlasilmali.. varsa egitim bilimleri ile ilgili videoda onerebilceginiz isimler varmi

 10. Hocam bir yol haritası isticem sizden.ben okul oncesi okuyorum .4.sınıf oldim artık.tarih türkçe matı bitirmek uzerieyim ..daha sonra nasıl bir çalışma planı yapım hangi derslere başlıyim.eski dersle yenisini nasıl düzene sokabilirim unutmamak için

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir